• Úvod
 • Počítače
 • Vláčky
 • Foto
 • Paintball
 • Oblíbené
 • Paintball

  Psal se 31. říjen 2009, kdy jsem poprvé přičichl k vůni paintballu ... a byl to tak silnej fet, že už jsem to nerozdejchal :-)

  Jak jsem vybíral zbraň

  Bezhlavé kulometení s vírou, že aspoň jedna kulička zasáhnout musí, mě příliš neláká. Na YouTube jsem sledoval gameplay videa tactical paintballu, zejména v CQB aréně v Torontu, a říkal si, že to je směr, kterým se chci ubírat. Jen omezené množství minuce, dobře rozmýšlet každou ránu a raději víc mířit než střílet, protože každá kulička může později chybět. Také mě lákalo mít zbraň, která se musí po každé ráně znovu natáhnout. Na trhu však byla v té době (r. 2013) jen jediná - Spyder Hammer 7 s realistickým spodním zásobníkem na 9 ran. Oba mé požadavky splňovala a navíc šlo snad o nejlevnější zbraň v military stylu. Bylo tedy rozhodnuto.

  Spodní zásobníky

  Spodní zásobníky mám zatím dva a obvykle mi to na jednu cca 10 minutovou hru stačí. Podmínkou je ale mít v pořádku blokaci dvojího nabití (ball stoppery) a kuličky v dobrém stavu (pevné a bez plošek), protože jinak je pružina ze zásobníku podává i po dvou či třech najednou. Bohužel, už po pár hrách se spodními zásobníky bylo znatelné znevýhodnění. Zatímco já šetřím každou ránu, soupeři to často kropí kolem mně hlava nehlava a kolikrát jim není líto ani několika desítek jen tak preventivně vystřelených kuliček. Pak není možné ani vystrčit hlaveň, natož zamířit a snažit se trefit první ránu. Více si tedy rozmýšlím, která místa jsou ještě bezpečná a kam už mohou jen spoluhráči s klasickými poloautomaty s velkými zásobníky. Často se tak musím zcela vyhnout první linii a snažit se soupeře odstřelovat z povzdálí.

  Horní zásobník v pohotovosti

  Zbraň má dual loading system, takže na hry, kdy se se spodními zásobníky téměř není možné soupeřům bránit, zejména pokud je jich více na menším herním poli, jsem se vybavil horním zásobníkem TAC-50-HPR na 50 ran a na zbrani pro něj nechávám trvale připevněné kolínko. Přestože stále musím po každé ráně znovu natahovat, větší zásoba munice a absence dobíjení výrazně srovnává podmínky boje. Kvůli kolimátoru sice dávám zásobník příčně, ale realističnost už stejně v tuto chvíli odešla, takže tohle už mi tolik nevadí.

  Kolimátor

  Pro zvýšení šancí zasáhnout první ranou jsem si na zbraň pořídil jeden z levnějších typů 40mm kolimátoru. Ten je však díky kolínku horního zásobníku umístěný více vzadu a chvíli trvá, než přes masku najdu ten správný úhel se do něj podívat. Navíc ho používám neprůhledově - přední stranu mám trvale zakrytou kvůli možným zásahům. Je tedy potřeba se pravým okem dívat do kolimátoru a levým okem souběžně na cíl. Červená tečka viděná pravým okem se pak zdánlivě promítá na cíl viděný okem levým. Chce to trochu cviku, ale zvyknout se na to dá. V praxi ho sice využívám jen cca z 20-25% času her, zato si s ním troufám na stále větší vzdálenosti.

  Fotografie výrobce

  Můj Hammer 7

  Video

  Copyright © 2012-2018 Michal Hanzlík, všechna práva vyhrazena